Ultimele doua sferturi in WTA la Wimbledon: Halep - Lisicki si Bouchard - Keber

Turneu de pomina la All England Tennis Club

Fara echivoc, turneul din acest an de la Wimbledon e unul dintre cele mai "nebune" ale ultimului deceniu, iar ziua de ieri nu a facut decat sa confirme aceasta afirmatie, Nadal fiind eliminat de Nick Kyrgios intr-un meci de 4 seturi, in timp ce in WTA, Sharapova a fost invinsa de Angelique Kerber.

Executia de mai sus ii apartine australianului de origine greaca Nick Kyrgios, jucator de 19 ani clasat pe locul 140, insa care pare sa aiba o cariera stralucitoare in fata, care sa confirme un juniorat in care s-a impus in turnee de mare slem dedicate grupei sale de varsta.

Cealalta surpriza a zilei a marcat victoria nemtoaice Kerber contra Sharapovei, una absolut dramatic, in decisiv, Angelique castigand pe serviciul Sharapovei intr-un game care s-a apropiat vertiginos de 10 minute si in care rusoaica a servit multiple mingi de game.

14:00 Simona Halep 1.35 vs Sabine Lisicki 3.10

Eliminarea "balaurului" Sharapova pare sa paveze drumul Simonei catre finala, desi initial era repartizata pe aceeasi jumate de tablou cu primele doua favorite, Serena si Maria, treptat granzii au parasit competitia. In clipa de fata, daca va trece de Sabine, Simona mai are doar hopul constituit din Bouchard sau Kerber, pentru a ajunge in finala.

In clipa de fata cotatiile noastre antepost pentru castigarea Wimbledonului o apreciaza pe Simo drept a doua favorita, avand cota 4.50, in acest moment prima favorita fiind castigatoarea din 2011, Kvitova, care are 2.75.

Revenind la meciul de astazi, romanca porneste mare favorita in fata nemtoaicei Lisicki, nimeni alta, decat finalista de anul trecut de la turneul de mare slem gazduit de Londra. De mentionat ca in meciul de ieri, Sabine a cerut interventia fizioterapeutului penru a-i oferi ingrijiri medicale la umar, ingrijiri care si-au atins scopul, ea reusind sa-si adjudece setul 3.

Jucatoarea din Constanta o conduce pe nemtoaica cu 2-1, ambele victorii find obtinute in ultimii 2 ani, in urma unor meciuri de 3 seturi foarte disputate, la Madrid, respectiv Miami. O noua victorie in 3 seturi a lui Halep e apreciata astazi la cota 3.60 , Sabine avand doua meciuri consecutive disputate in 3 seturi.

O alta varianta interesanta e aceea ce vizeaza strict primul set, mai exact Simona sa se impuna realizand cel putin un break, handicapul de -1.5 gameuri pentru jucatarea noastra e apreciat cu cota 1.67 si reprezinta o varianta care nu trebuie omisa.

14:00 Eugenie Bouchard 1.76 vs Angelique Kerber 2.04

Ultimul sfert de finala de pe segmentul feminin de la Wimbledon se disputa la aceeasi ora ca meciu Simonei, practic aceste doua meciuri urmeaza sa deschida ziua la All England Tennis Club.

Dupa admirabila performanta de ieri contra Sharapovei, Kerber va incerca sa continue maratonul de pe iarba londoneza, ea avand deja 3 meciuri succesive care s-au terminat in trei seturi, lucru care invariabil ii va afecta conditia fizica pentru astazi, ea urmand sa revina la nici 24 de ore de la brutala disputa contra rusoaicei.

De partea cealalta, tanara senzatie canadiana face un turneu metronomic, fiind fara set pierdut in precedentele 4 partide disputate, trecand pe rand de Hantuchova, Soler-Espinosa, Petkovic si Cornet, intr-un tablou destul de favorabil pe care Eugenie l-a avut pana in prezent.

Situatia intalnirilor directe e una echilibrata, 1-1, anul trecut la US Open, jucatoarea din Germania a castigat in 3 seturi, in timp ce in optimile de la Roland Garros din acest an, Bouchard a dispus de Kerber in minim de seturi.

Fiecare din cele 3 seturi ale lui Kerber contra Sharapovei au fost foarte disputate, continand minim 10 game-uri, deasemenea in 3 din cele 4 prime seturi disputate de canadianca, s-au inregistrat peste 9.5 gameuri. Un nou prim set in care sa avem cel putin 10 game-uri, are cota 1.92 in oferta noastra.

Consideram ca jucatoarea din Canada e favorita la victorie azi, in primul rand datorita conditiei fizice, dar si a ascendentului moral pe care il are, dupa French Open, unde a dispus de Kerber, cedandu-i doar 3 game-uri. Nu ar fi deloc exclus chiar un succes in minim de seturi pentru Bouchard, care are cota 2.80 la Unibet.