Pariuri EURO 2016: 10 statistici vitale privind disputa Spania - Turcia

10. Spania a pierdut doar una din ultimele zece intalniri contra Turciei. Ibericii au obtinut in aceasta perioada 5 victorii, iar alte 4 au fost remize. Cota ca detinatoarea trofeului sa se impuna si azi e 1.42

9. De la remiza 0-0 in cadrul preliminariilor pentru EURO 1968, Spania a castigat ultimele trei meciuri oficiale jucate contra turcilor. Ibericii au cota 2.10 pentru a se impune pauza/final.

8. Turcia a pierdut fiecare din cele patru meciuri de deschidere pe care le-au disputat la Campionatele Europene, in 1996, 2000, 2008 si 2016. La trei din aceste turnee finale ei au redresat situatia in meciul al doilea, evitand infrangerea. Cota ca turcii sa nu piarda azi in fata Spaniei e 3.10.

7. Selectionata "Semilunei" nu a marcat gol in primele reprize in 11 din cele 13 partide pe care le-au disputat la campionatele europene. Cota ca Spania sa conduca la pauza e 1.94.

6. De partea cealalta, Spania e neinvinsa in ultimele lor 13 partide de la EURO. In ultimele sase meciuri disputate la aceste turnee finale, defensiva lor nu a luat gol. Cota ca trupa lui Del Bosque sa se impuna fara gol primit e 2.05.

5. Ibericii nu au mai luat gol intr-un mec oficial de noua partide. Ultimul gol primit a fost in esecul suferit in fata Slovaciei, 1-2, in Octombrie 2014. Spania are 5.80 pentru a castiga acest meci cu scorul de 1-0.

4. Arda Turan e singurul jucator din lotul turcilor care a inscria la un Campionat European (2008). Mijlocasul Barcelonei are cota 41.00 pentru a marca o dubla azi.

3. In meciul precedent, Andres Iniesta a furnizat a patru sa pasa decisiva la un Campionat European. El a oferit centrarea de la golul decisiv marcat de Pique in ultimele minute ale confruntarii cu Cehia de luni. Andres are acelasi numar de pase decisive la europene cu colegii sai Fabregas si Silva. Cota ca Iniesta sa ofere o noua pasa decisiva in meciul cu turcii e 4.00.

2. Spania a expediat nu mai putin de 18 suturi in meciul contra cehilor, in timp ce Turcii au expediat doar 2 suturi pe poarta in meciul de debut contra Croatiei. Ibericii au cota 2.38 pentru a inscrie in ambele reprize.

1. Burak Yilmaz a fost cel mai bun marcator al Turciei in preliminariile pentru acest european. El a reusit 4 din cele 14 goluri ale tarii sale. Cota ca turcul sa deschida scorul in duelul cu campioana europeana e 13.00.