Cele mai tari 10 momente ale zilei #13 de la Campionatul Mondial

1. Golul zilei

Cu siguranta atacantul columbian al lui AS Monaco, James Rodriguez, va fi unul dintre principalele tinte pe piata transferurilor, dupa acest turneul final. A treia sa reusita la acest Mondial a venit ieri, in poarta Japoniei, acesta fiind si cel mai frumos gol al sau la acest turneu final.

2. Muscatura zilei

Ce ar mai fi de spus dupa isprafata de ieri a lui Suarez ? Ultima victima a "vampirului" a fost Giorgio Chiellini, intr-un incident care a contrariat lumea fotbalului, multe voci solicitand suspendarea lui pentru restul Mondialului. Fundasul italian l-a facut "las" pe atacantul lui Liverpool, iar FIFA au confirmat ca vor investiga incidentul si ca se vor lua masuri.

3. Drama zilei

Ce meci am avut la Fortaleza. Grecia nu a marcat nici un gol dupa primele doua etape si erau, alaturi de Iran, singurele formatii care se puteau lauda cu aceasta contra-performanta. "Seceta" prelungita s-a risipit ieri, cand au reusit sa deschida scorul in prima repriza, insa au fost egalati in a doua parte a meciului de Bony. Izbavirea a venit in minutul 93, in urma unui penalty controversat, obtinut si marcat de Samaras. Cine s-ar fi gandit ca vom avea o optime Costa Rica - Grecia ?

4. Oficial, avem un nou "veteran" al Mondialelor

Portarul columbian Faryd Mondragon a devenit cel mai varstnic jucator care a evoluat vreodata la un turneu final. Portarul in varsta de 43 de ani si 3 zile l-a depasit pe legendarul fotbalist camerunez, Roger Milla. El a intrat pe teren in victoria Columbiei contra Japoniei, 4-1.

5. Bannerul zilei

Pentru multe pot fi blamati fanii Angliei, insa niciodata pentru faptul ca duc lipsa de umor. Absolut savuros mesajul tiparit de cativa fani britanici si expus la meciul de ieri contra selectionatei din Costa Rica.

6. Eliminare controversata

Italianul Claudio Marchisio a primit cartonas rosu direct in repriza secunda a partidei contra Uruguayului. Aceasta decizie luata in meciul de la Natal a rupt echilibrul de pe teren si putem spune ca a influentat deznodamantul final al partidei. Numeroasele minute de proteste ale staffului Squadrei nu au influentat cu nimic decizia arbitrului.

7. O zi trista pentru fotbal

Ieri a fost ultimul meci de la un Campionat Mondial  in care i-am vazut la datorie pe Pirlo, Buffon, Gerrard, Lanmpard si Drogba. Cu totii au lasat de inteles ca in urmatoarele saptamani se vor retrage de la nationala.

8. Columbienii au motive intemeiate de sarbatoare

Nu e prima data la acest turneu final cand Columbia castiga premiul "Celebrarea zilei Unibet". Reusita din penalty a lui Cuadrado, din meciul de ieri e inspirata din videoclipul piesei "Thriller", a lui Michael Jackson. Fotbalul inseamna spectacol !

9. Demisiile zilei

Selectionerul Italiei, Cesare Prandelli, o figura populara, in ciuda eliminarii premature a Italiei de la Mondiale, a decis imediat dupa infrangerea cu Uruguay ca e cazul sa-i prezinte demisia. Dupa castigarea titlului mondial in Germania, 2006, Squadra a iesit inca din faza grupelor la ambele turnee finale ce au urmat, in 2010, respectiv in Brazilia.

10. Rabufnirea Greciei

Inainte de a reusit teribila victorie din minutul 90+3, elenii au scuturat de nu mai putin de 3 ori bara transversala a Coastei de Fildes. Criticati de multi datorita fotbalului economicos pe care-l presteaza, campioana Europei din 2004 a pulsat, exact atunci cand a trebuit si au sanse imense chiar la accederea in sferturi, in faza urmatoare ei urmand sa dea peste Costa Rica.