Campionatul Mondial: Franta - Germania si Brazilia - Columbia deschid sferturile de finala

Dupa doua zile de pauza la Campionatul Mondial din Brazilia, astazi actiunea revine cu doua super-meciuri ce au fost programate de la orele standard, 19, respectiv 23.

Desi s-au inregistrat un numar neobisnuit de rezultate surprinzatoare in faza grupelor, lucrurile s-au stabilizat in fazele superioare ale competitiei, iar toate echipele prezente in sferturile de finala, sunt castigatoarele celor 8 grupe.

Situatia antepost privind castigarea titlului mondial nu s-a schimbat foarte multi, Brazilia fiind in continuare principala favorita, avand 3.90, urmata de Argentina cu 5.00, in timp ce Germania si Olanda sunt urmatoarele pe lista favoritelor, cu 5.50, respectiv 6.00.

Privind golgheterul competitiei, situatia a luat o turnura neasteptata, James Rodriguez devenind in clipa de fata principalul favorit, gratie celor 5 reusite ale sale pana in prezent. Cota sa e 3.50, urmat de Leo Messi, care are 4.00, Neymar, 5.00 si Muller 6.00.

james rodriguez

19:00 Franta 2.90, Egal 3.15, Germania 2.72

Cel mai echilibrat sfert de finala e aceasta confruntare pasionala intre doua super-puteri europene. Daca "cocosul galic" nu a mai castigat titlul din 1998, cand au si gazduit Mondialul, pentru nemti seceta dateaza de 24 de ani.

Selectionerul Frantei, Didier Deschamps, are 10 meciuri consecutive fara infrangere disputate la Mondiale, atat ca jucator, cat si ca selectioner. O noua partida in care Franta ar evita infrangerea are cota 1.51 in oferta agentiei noastre.

Ambele echipe au cate un jucator cu sanse importante la titlul de golgheter, Karim Benzema e principalul favorit al francezilor, in timp ce de la nemti Muller are prima sansa. Primul are cota 3.15 pentru un gol marcat, in timp ce Thomas are 2.85

Manschaftul are alti doi oameni care ar putea intra cu gol de pe banca, Miro Klose l-ar putea depasi pe Ronaldo privind cele mai multe goluri inscrise la Mondiale, ambii avand 15 in prezent, insa si Schurrle poate fi exponential, el avand 5 goluri in ultimele 5 sale aparitii pentru Germania.

Germanii sunt in sferturi la Mondiale pentru a 9-a editie consecutiva, in timp ce o potentiala accedere in semifinale ar confirma a 4-a semifinala consecutiva, un record absolut in istoria mondialelor. Cota ca elevii lui Low sa ajunga in primele 4 echipe e 1.80, in timp ce selectionata Hexagonului are 2.05.

23:00 Brazilia 1.87, Egal 3.60, Columbia 4.60

Cele doua rivale sudamericane se vor infrunta pentru prima data in istorie la un turneu final. Rivalitatea recenta dintre cele doua echipe numara 14 dispute, in una singura Columbia a reusit sa se impuna, in rest Selecao au reusit 7 victorii si 6 au fost rezultate de egaliate.

Columbienii pot conta pe intreg efectivul de jucatori pentru acest meci capital pentru ei, primul sfert de finala din istoria lor la Mondiale. De partea cealalta, Luiz Gustavo e suspendat, Marcelo e accidentat, cu sanse minime de a evolua, in timp ce Neymar a fost recueprat miraculos si e anuntat titular, insa nu va fi la capacitate maxima.

Echilibrul a tronat in fiecare din ultimele 4 dispute directe, ba chiar in 3 dintre acestea am avut pe tabela scoruri de 0-0. Un scenariu similar in care cel putin una dintre echipe nu ar marca are cota 2.02. Egalul blanc e apreciat la extrem de generoasa valoare 8.50.

Neymar si James Rodriguez sunt doi din primii 3 canditati la titlul de golgheter. Vedeta lui AS Monaco e favorit in clipa de fata la titlul de golgheter, iar un nou pas facut de acesta si egalarea recordului lui Rivaldo, care a marcat in fiecare din primele 5 meciuri la un turneu final, are cota 4.10 la Unibet, in timp ce jucatorul Barcei are cota 2.33, pentru un gol marcat.

Antrenorul selectionatei Braziliei, Luis Felipe Scolari, e neinvins la Campionatele Mondiale. Un nou meci in care acesta ar evita infrangerea are cota 1.23, iar ceva mai tentanta pare sa fie varianta calfiicarii nationalei Cariocas in semifinale1.40.