Campionatul Mondial: Argentina - Belgia si Olanda - Costa Rica inchid sferturile

Ieri s-au disputat primele doua sferturi de finala de la Campionatul Mondial. Ambele partide au fost terminate in timpul regulamentar de joc, asta dupa ce fiecare din ultimele 3 optimi de finala au avut nevoie de extra-time, sau chiar penalty-uri.

In primul meci al zilei, Germania a reusit sa castige "italieneste" cu 1-0, trimitand Franta acasa. A fost o victorie venita in urma unei faze fixe, altfel jocul fiind domincat de echilibru si de presiune care parea sa incurce ambele formatii in a-si dezvolta jocul ofensiv.

A doua partida a zilei a fost una mult mai spectaculoasa, Brazilia reusind sa se impuna cu scorul de 2-1, gratie unei prestatii de exceptie a celor doi fundasi centrali, ambii prezenti pe tabela de marcaj. Columbia a dat impresia ca nu reuseste sa faca fata presiunii constante puse de echipa gazda.

David Luiz, autorul golului de 2-0, a reusit o executie fabuloasa, scuturand plasa de la aproximativ 30 de metri, transformand in mare stil o lovitura libera care concureaza serios cu golurile lui James Rodriguez si Robin van Persie, pentru titlul de "Golul turneului".

Din pacate pentru formatia gazda, Neymar s-a accidentat si va rata tot turneul final, lucru care reduce semnificativ sansele la titlu mondial pentru gazde, cel putin asta e opinia agentiilor, in prezent cota pentru Selecao e doar 3.30, in timp ce nemtii s-au apropiat la 3.40, aceste doua formatii urmand sa se infrunte in prima semifinala.

Desi a parasit competitia, penalty-ul transformat ieri de James Rodriguez poate insemna mult pentru el privind titlul de golgheter al turneului, el si-a crescut sansele, avand 1.95 in prezent. Cele 6 goluri marcate de el la acest turneu final fac ca el sa aiba cu 2 reusite peste Muller si Messi, ei fiind principalii urmatoritori ai columbianului, dat fiind faptul ca Neymar a parasit competitia, accidentat. Argentinianul are 3.75, in timp ce Thomas si-a scazut din sanse dupa meciul fara gol de ieri, 6.00.

19:00 Argentina 2.15, Egal 3.25, Belgia 3.90

De 4 ori s-au intalnit cele doua formatii in istoria lor, Argentina reusind sa-si adjudece 3 dintre aceste dispute, in timp ce Belgia are o singura victorie. Spectacolul a fost garantat de fiecare data cand aceste echipe s-au intalnit, in medie marcandu-se 3.5 goluri / meci. Un scenariu oarecum similar si o noua partida cu cel putin 3 goluri, are diseara cota 2.38 la Unibet.

"Pumele" lui Sabella traverseaza o forma excelenta privind meciurile jucate la Mondiale, la ultimele doua editii reusind sa stranga 8 victorii in cele 9 partide disputate, singurul esec fiind cel din sferturile editiei precedente, usturatorul 0-4 cu Germania. 1.52 e cota ca sudamericanii sa ajunga in semifinalele competitiei, in timp ce Belgia are cota 2.55.

Toate victoriile belgienilor la acest turneu final au fost succese la limita, iar golurile marcate au fost de fiecare data dupa minutul 70. Continuarea acestei traditii si inregistrarea primului gol in ultima treime de joc, intre minutele 60-75 are cota 10.00, respectiv tot 10.00, intre minutele 75-sfarsitul timpului regulamentar. Pastrand mizele identice pentru aceste doua pariuri, avem cota 5.00, pentru ca Belgia sa marcheze primul gol dupa minutul 60.

de bruyne belgia

23:00 Olanda 1.52, Egal 4.20, Costa Rica 7.50

Fara dubii, Costa Rica e cea mai mare surpriza de la acest turneu final. Daca in faza grupelor au trimis acasa campioane mondiale de talia Italiei, sau Angliei, in optimi performanta lor parca n-a mai fost atat de remarcabila, "vinovata" fiind Grecia, care n-a mai fost un adversar pe masura celor intalniti in faza grupelor, insa asta nu le scade cu nimic din meritele inimosilor jucatori americani.

"Portocala Mecanica" are o serie de 10 victorii in ultimele 11 partide disputate de ei la Cupa Mondiala, singurul esec inregistrat fiind cel din finala din 2010 contra Spaniei.

Costa-ricanii au reusit sa marcheze in 8 din cele 9 partide disputate in compania unor echipe din Europa in cadrul Campionatelor Mondiale. Cota ca ambele echipe sa marcheze diseara are valoarea 2.28 la agentia noastra.

Wesley Sneijder a fost omul cheie al batavilor in ultimele editii ale turneelor finale, el reusind sa marcheze 5 goluri in ultimele 5 partide disputate in fazele eliminatorii ale turneelor finale din Africa de Sud si Brazilia. Cota ca el sa puncteze din nou diseara e 3.70.