10 statistici esentiale privind derby-urile zilei: Chelsea - Arsenal si Juventus - AS Roma

Ieri am avut parte de o zi interesanta in fotbalul european, condimentata cu numeroase rezultate suprinzatoare. In Bundesliga, Dortmund a continuat seria absolut socanta de rezultate, pierzand cu 0-1 in fata codasei Hamburg, victorie venita la doar cateva zile distanta de triumful galopant de la Bruxelles, in Liga, scor 3-1 cu Anderlecht.

O alta performera de la mijlocul saptamanii, Atletico Madrid, a fost invinsa fara drept de apel in intrecerea interna, Valencia reusind sa-i administreze un 3-1 sec, toate golurile "liliecilor" fiind inregistrate in primele 13 minute de joc. Atletico a egalat inainte de pauza, cand au mai ratat si o lovitura de la 11 metri, intr-un moment esential.

In Premier League am avut parte de o zi previzibila, fara mari surprize, Manchester City si Liverpool si-au revenit si au inregistrat victorii, oferind o replica instant adversarelor, dupa rezultatele dezamagitoare inregistrate de aceste doua formatii, la mijlocul saptamanii in Champions League.

Astazi e ziua derby-urilor, doua dispute extrem de importante se vor consemna in Premier League si Serie A, iar in randurile de mai jos am oferit o sinteza a celor mai interesante aspecte statistice din partidele Chelsea - Arsenal si Juventus - AS Roma.

1. Chelsea nu au incasat gol de la adversarele ce au vizitat Stanford Bridge in EPL, in 9 din ultimele 11 partide. Ultimele doua succese ale londonezilor in fata lui Arsenal, au venit fara replica tunarilor pe tabela de marcaj. O noua victorie la zero a formatiei lui Mourinho, are cota 2.95 la agentia noastra.

2. Juventus a trecut de Roma in 51 din cele 80 de partide disputate in Serie A, cu "batrana doamna" in calitate de gazda, in timp ce Roma a obtinut victorii in doar 10% din aceste dispute. 1.85 e cota pentru ca diseara formatia gazda sa reuseasca sa obtina victoria.

3. La precedenta vizita a lui Wenger pe Stanford Bridge, care a consemnat meciul #1000 al acestuia pe banca lui Arsenal, Chelsea s-a impus cu scorul de 6-0. Saptamana aceasta el a celebrat "majoratul" pe banca lui Arsenal. Un nou meci in care echipa sa ar incasa gol in ambele reprize, are valoarea 2.45 la Unibet.

4. Francesco Totti a reusit sa marcheze 8 goluri in campionat, contra lui Juventus. Atacantul Romei traverseaza o forma excelenta, el punctand si contra lui City, in Champions League. 4.35 e cota ca Francesco sa reuseasca sa inscrie si diseara.

5. Arsenal are o serie neperformanta de 14 derby-uri consecutive fara victorie, in disputele de campionat contra Chelsea, Man. United si City. 7 remize si 7 infrangeri au inregistrat "tunarii". Spargerea ghetii si prima victorie obtinuta intr-un asemenea derby pare improbabila, 5.50 fiind cota pentru 2 solist.

6. In fiecare din ultimele 4 intalniri directe dintre Juve si Roma, disputate la Torino, s-au inregistrat cel putin 3 goluri marcate. Cota ca scenariul sa se repete si in partida de diseara nu pare unul extrem de probabil, cota fiind 2.04, obosela acumulata de cele doua formatii in meciurile de Liga fiind unul din motivele acestei valori ridicate.

7. Diego Costa e golgheterul Premier League din acest sezon, cu 8 reusite in cele sase etape consumate. O noua reusita a atacantului transferat de la Atletico Madrid pare probabila, cota atasata acestei selectii avand valoarea 1.98.

8. "Batrana doamna" din Torino a egalat un record vechi de 16 ani, Parma fiind ultima echipa care dupa primele 5 etape nu avea gol incasat, in poarta acelei formatii fiind nimeni altul decat Gigi Buffon. Roma are cota 1.55 ca sa puncteze diseara si sa stopeze seria defensiva perfecta a lui Juve.

9. Ultima partida directa dintre cele doua formatii a consemnat eliminarea lui Gibbs, inca din minutul 15. 3.35 e cota oferita de agentia noastra pentru ca diseara sa asistam din nou la cel putin o eliminare.

10. 3 eliminari s-au acordat in ultimele trei partide dintre Juve si Roma, disputate la Torino. 2.90 e cota ca in partida de diseara, cel putin unul din jucatori sa primeasca cartonasul rosu.

Nu uita de super-promotia prin care Unibet va rambursa toate pariurile pierzătoare de tip Scor corect, Pauză / Final, Primul marcator și Ultimul marcator de până la 500 RON la orice meci din Premier League unde se marchează un gol în prelungiri.