Pariuri tenis: Wawrinka - Berdych si Djokovic - Cilic deschid grupa la Turneul Campionilor

Ieri am avut parte de primele doua partide de la Turneul Campionilor din Londra. Inca de la debut am avut parte de o surpriza, daca mai putem cataloga astfel disputele dintre cei mai buni 8 jucatori ai lumii.

Favoritul local, Andy Murray, a fost invins, fara drept de apel, de Kei Nishikori, cu un dublu 6-4. A fost prima victorie a jucatorului asiatic, inregistrata in fata scotianului.

In ultimul meci al zilei, Roger Federer a trecut in minim de seturi de Milos Raonic, scor 6-1/7-6, elvetianul luandu-si astfel revansa dupa eliminarea din sferturile de la Paris-Berdy. Setul 1 a fost unul fara istoric, insa in al doilea, Raonic a avut o minge de meci, gestionata necorespunzator, care s-a dovedit a fi punctul critic, din acel moment el pierzand urmatoarele 10 puncte, inclusiv tie-break-ul, la zero.

Astazi ne sunt rezervate primele doua partide ale grupei I, Wawrinka - Berdych, respectiv Djokovic - Cilic. In randurile de mai jos am punctat cateva aspecte cu privire la aceste dispute.

16:00 Stanislas Wawrinka 2.15 vs Thomas Berdych 1.71

O disputa clasica a circuitului ATP deschide ziua in O2 Arena, intalnirea cu #15 dintre elvetian si jucatorul din Cehia ii pune fata in fata, pentru a doua oara la Turneul Campionilor. Precedenta disputa la Londra a avut loc anul trecut, cand Berdych a fost invins cu scorul de 2-1.

Cea mai recenta disputa a lor a avut loc in semifinalele Australian Open, atunci cand Wawrinka avea sa se impuna cu scorul de 3-1, castigand ulterior si primul sau turneu de mare slem al carierei.

Stanislas are un avantaj confortabil in fata lui Berdych, scorul in disputele directe fiind 9-5 in favoarea sa, acesta avand si o serie de 4 victorii consecutive in ultimii doi ani.

Cei doi jucatori traverseaza forme diametral opuse, Berdych a reusit semifinala la Paris-Bercy, sferturi la Shanghai, a castigat titlul la Stockholm, pentru un sezon cu 54 victorii - 20 infrangeri, in timp ce adversarul sau de astazi, are 4 infrangeri in ultimele 5 jocuri, el parasind turneele inca din primul tur la Tokyo, Shanghai si Basel.

Ambii jucatori au mai fost prezenti in cadrul acestui turneu al campionilor, fiecare reusind sa ajunga in semifinale, Berdych in 2011, in timp ce anul trecut, Stan reusea in premiera aceasta performanta.

Cehul are 14 meciuri jucate in turneele indoor ale acestui sezon, cu 12 victorii - 2 infrangeri, in timp ce Wawrinka a disputat doar 3 partide, 1 victorie - 2 infrangeri.

Partida se anunta una imprevizibila, iar faptul ca in ultimele trei meciuri directe am avut parte de patru tie-break-uri, spune multe de la sine si azi prevad sanse bune pentru a avea din nou cel putin un set prelungit, iar cota e 1.77.

22:00 Novak Djokovic 1.14 vs Marin Cilic 6.00

Un nou episod al rivalitatii sarbo-croate se va disputa diseara la Londra, in reeditarea sfertului de finala de la Wimbledon din acest an, sfert care a fost unul din cele mai frumoase partide ale turneului.

Atunci Nole s-a impus cu 3-2, intr-un clasic de 5 seturi, sarbul reusind sa revina de la 1-2 si sa isi adjudece in stil de mare campion ultimele doua seturi. A fost a doua intalnire din acest an din cadrul unui turneu de Mare Slem, dupa ce ei s-au mai intalnit la Roland Garros, in turul #3.

Tot sarbul s-a impus si in acea disputa, scor 3-1, la fel cum s-a intamplat in precedentele 10 intalniri directe, transate toate de "Djoker". Ce observam insa e ca dupa 5 infrangeri consecutive in minimum de seturi, Marin a reusit sa stranga randurile in 2014 si sa-i "fure" set sarbului in fiecare din cele doua ocazii amintite mai sus, plus Indian Wells.

Ambii jucatori au un an 2014 solid, Nole are 6 titluri castigate si o linie 57-8, care-i va asigura, intr-o buna masura, sefia in clasamentul ATP la finele acestui an calendaristic.

Marin Cilic, ocupantul locului #9 in clasamentul ATP, participa in premiera la aceasta intrecere, datorita accidentarii lui Rafa Nadal. Croatul are un an de vis, cu patru titluri castigate, inclusiv US Open. 54 victorii - 18 infrangeri e linia sa, una foarte buna pentru jucatorul macinat de probleme medicale in sezoanele trecute.

Croatul s-a retras de la Paris din motive medicale si in prezent starea sa de sanatate e una necunoscuta, insa foarte probabil e nu e 100% fizic. Primul turneu castigat de Nole in calitate de tata, Paris Masters-ul din urma cu doua saptamani, a fost o demonstratie de forta remarcabila, Nole castigand toate partidele in minimum de seturi.

Nu cred ca Marin va reusi sa-i faca fata unui Nole flamboiant, care il domina din toate punctele de vedere. Sarbul sa acopere un handicap de 4.5 game-uri, la cota 1.80, e alegerea recomandata pentru astazi.