Pariuri tenis: Tsonga si Murray deschid sferturile de finala ale Mastersul de la Toronto

Mastersul de la Toronto, care se desfasoara in aceasta saptamana, a oferit destule surprize pana in prezent, iar optimile de ieri nu au facut exceptie.

In primul meci al zilei, Stanislas Wawrinka a cedat in minim de seturi in fata sudafricanului Kevin Anderson, totodata Thomas Berdych a parasit si el turneul, fiind eliminat de Feliciano Lopez, in urma unui meci intins pe 3 seturi.

Roger Federer s-a vazut si el impins la maximum, fiind nevoit sa salveze 6 mingi de meci in apriga disputa contra lui Marin Cilic. Nu la fel de inspirat a fost insa Novak Djokovic, care a fost invins de Jo-Wilfred Tsonga cu un dublu 2-6, aceasta fiind surpriza turneului.

Astazi avem parte de sferturi la Rogers Cup, iar in randurile de mai jos am punctat cateva aspecte interesante despre partida care deschide ziua, pe care am considerat-o meciul zilei: Tsonga - Murray.

20:00 J-W Tsonga 2.85 vs Andy Murray 1.40

Dupa cum scriam mai sus, francezul Tsonga s-a calificat in acest sferturi in urma unei victorii convingatoare in fata lui Djokovic, 6-2/6-2. Scotianul Murray a beneficiat de abandonul conationaului lui Jo, Richard Gasquet, care a declarat forfait pe motive medicale, inca dinainte de a intra in arena. Singurul meci disputat de Murray la Rogers Cup a fost victoria in fata lui Nick Kyrgios, 6-2/6-2.

Din acest punct de vedere jucatorul britanic are un minim avantaj privind resursele de energie economisite ieri, aspect deloc de neglijat. Chiar daca a consumat doar 14 game-uri, o partida contra sarbului e una deosebit de solicitanta, nu atat fizic, cat pe plan mental, unde vom vedea daca jucatorul din Hexagon va mai reusi prestatia impecabila de ieri, cand a pus capat unei serii de 11 esecuri succesive infata lui Djokovic.

In turul precedent, francezul Tsonga a dispus de conationalul sau, Chardy, in minimum de seturi, 7-6/6-4.

tsonga murray toronto

Istoric crunt al intalnirilor directe

Daca e un jucator anume in fata caruia Jo uraste sa joace, cu siguranta cel mai important candidat e Andy Murray. Acesta il conduce pe Tsonga cu un neverosimil 9-1 privind disputele directe din cadrul ATP. Cea mai recenta disputa s-a consemnat in acest an la Miami, o partida in minimum de seturi, transata de Andy cu 6-2/6-4.

Singura victorie a jucatorului din Hexagon a venit in urma cu 6 ani, la Australian Open, Jo impunandu-se cu 3-1 intr-o partida ce a contat chiar pentru turul inaugural al grand slamului de la Antipozi. Pe suprafata hard, pe care se va juca si diseara, britanicul il conduce cu scorul de 5-1.

Statistici si variante parioristice interesante

Meciul de ieri contra lui Nole a consemnat cativa parametrii exceptionali pentru Tsonga: 80% din mingile de pe primul serviciu au fost castigatoare, acesta reusind inclusiv 8 asi. Deasemenea, faptul ca in intregul meci contra #1 mondial a fost nevoit sa apere o singura sansa de break, spune multe.

Succesul de ieri contra sarbului, e a treia isprava de acest gen pentru francez, el a mai reusit sa invinga liderii mondiali, cand la timona erau Federer, respectiv Nadal, insa acele partide au avut loc cu cativa ani in urma.

In fiecare din ultimele doua partide directe, primele seturi au fost disputat, un break facand diferenta. Cota ca diseara scenariul sa se repete si sa avem un set inaugural cu minim 10 game-uri, are valoarea 1.57 la agentia noastra.

Pe suprafata hard Andy il conduce pe Jo cu scorul de 5-1, fiecare din aceste 5 victorii fiind obtinute in minimum de seturi2.12 e cota ca scotianul sa se impuna la zero si in partida de diseara.

Nu uita de fantastica noastra promotie privind startul sezonului fotbalistic. Premii de 4000 de euro cash, plus excursii complete (bilet, transport hotel) la meciurile echipei tale favorite sunt cateva din premiile pe care le oferim.