Pariuri tenis: Nishikori si Murray isi disputa sferturile de finala la Kuala Lumpur, respectiv Shenzen

Dupa cum bine se stie, perioada post-US Open e marcata de un periplu asiatic atat in circuitul masculin, cat si in WTA. Pe parcursul catorva saptamani, Orientul Indepartat isi cere birul si are programate turnee deosebit de interesante.

Exceptie nu a facut nici aceasta saptamana, unde in circuitul ATP avem parte de doua turnee foarte interesante, la Kuala Lumpur si Shenzen. Ieri s-au jucat ultimele meciuri din optimile de finala ale turneelor.

In cadrul turneului malayezian, favoritii s-au impus fara prea mari emotii, nu acelasi lucru il putem spune la turneul din China, unde am avut parte de o veritabila surpriza, eliminarea lui David Ferrer de catre Victor Troicki, scor 3-6/4-6.

Ultimele meciuri programate astazi in cele doua turnee sunt si cele mai atractive, din punctul meu de vedere, Nishikori urmand sa dea piept cu Matosevic, in Malayezia, in timp ce Andy Murray va avea de furca cu Lucas Lacko, in sferturile de la Shenzen. In randurile de mai jos am punctat cateva sapecte interesante despre aceste doua dispute.

14:30 Lucas Lacko 10.00 vs Andy Murray 1.06

Andy Murray si slovacul Lucas Lacko se intalnesc astazi pentru a 3-a oara in circuitul ATP. Scotianul conduce cu 2-0 in intalnirile directe, ultima partida disputandu-se tot intr-un decor asiatic, in openul Japoniei din urma cu 2 ani, atunci cand favoritul a reusit sa se impuna in minimum de seturi, cedandu-i doar 3 game-uri jucatorului din Slovacia.

Cealalta inalnire dateaza din urma cu 4 ani si a avut loc in primul tur de la US Open, atunci, deasemenea, jucatorul din Scotia s-a impus in minimum de seturi, 6-3/6-2/6-2.

Lacko nu traverseaza o forma prea buna, la US Open a fost eliminat din primul tur de catre austriacul Thiem, iar urmatorul meci pe care l-a disputat a fost cel din Cupa Davis, unde John Isner "nu a discutat" cu el, reusind sa-l invinga cu 6-3/6-0. Meciul de ieri contra lui Berankis, victorie cu 2-0, reprezinta primul succes al acestuia, din luna iulie pana in prezent.

De partea cealalta, Andy nu a mai jucat de la US Open, unde a parasit turneul in sferturile de finala, fiind depasit de Nole cu 3-1. Disputa de ieri cu Devarman a fost prima dupa 3 saptamani de pauza, a fost un joc in care scotianul s-a impus cu un dublu 6-3, insa a lasat mereu senzatia ca nu a fortat nici un moment, reusind 5 asi, 83% mingi castigate pe propriul serviciu si o conversie prolifica a sanselor de break, 4/5.

Murray, clasat momentan pe pozitia a 11-a, are o motivatie suplimentara in acest sfarsit de an, avand nevoie de un parcurs aproape perfect pentru a-i putea devansa pe Milos Raonic si Grigor Dimitrov, in dezideratul sau de a ajunge la turneul campionilor de la Londra. Ma astept la o victorie convingatoare a sa, iar handicapul de -5.5 game-uri, la cota 1.73, oferit de Unibet, pare cea mai tentanta selectie.

15:30 Kei Nishikori vs Marinko Matosevic

La primul sau meci dupa istorica performanta de la US Open, unde a disputat finala, cel mai bine clasat jucator din Asia a revenit pe suprafata de joc intr-un mod triumfator, trecand fara nici o emotie de americanul Rajeev Ram, scor 6-2/6-3.

Niponul a reusit sa castige 72% din mingile servite cu prima serva, fiind extrem de precis la jocul la retur, indeosebi la conversia punctelor de break, unde a avut procentaj de 100%, 4/4. El a terminat meciul intr-o ora si 5 minute, aceasta fiind si a 41-a victorie a sezonului pentru el.

De partea cealalta, Matosevic a avut serios de munca pentru a ajunge in faza sferturilor de finala, in ciuda faptului ca a trecut in minimum de seturi in precedentele doua partide disputate de el. In primul tur, contra Kyrgios, jucatorul de la Antipozi s-a impus in fata conationalului sau in urma a doua tie-break-uri, in timp ce partida de ieri contra lui Go Soeda, nu a fost foarte diferita, 7-6/6-4 fiind scorul pe seturi.

Cei doi tenismeni se cunosc destul de bine, aceasta ar urma sa fie a 5-a intalnire directa. Pana in prezent, Nishikori il conduce cu 4-0 pe Matosevic, toate intalnirile dintre ei disputandu-se in ultimi doi ani de zile. In 2014 cei doi s-au intalnit la Australian Open in turul inaugural, unde a fost nevoie de un set #5 decisiv, pentru ca niponul sa se desprinda. Cateva luni mai tarziu, cei doi si-au masurat fortele din nou, de aceasta data la Miami, Kei castigand fara probleme cu 6-4/6-1.

Desi e unul din cei mai buni jucatori din circuit la retur, consider ca Marinko il poate impinge pe japonez intr-un prim set prelungit, sau in care diferenta sa fie facuta de maxim 1 break. Peste 9.5 game-uri in setul inaugural e o varianta interesanta la cota 1.98, Marinko serveste foarte bine si in fiecare din cele 4 seturi disputate de el in Malayezia, s-au terminat cu minim 10 game-uri, iar privind disputele directe, in 75% din cazuri, acest plafon a fost atins, deasemenea.