Dupa retragerea lui Djokovic si Federer, Nadal are drumul pavat pentru titlul de la Madrid

Dupa ce Novak Djokovic si Roger Federer au anuntat ca nu mai pot participa la Mastersul de la Madrid, datorita unor probleme medicale, Rafael Nadal pare sa aiba drumul pavat catre al patrulea succes la acest turneu si apararea celor 1000 de puncte castigate anul trecut in finala cu Wawrinka. In cazul in care se va impune, favoritul local il va depasi pe Roger Federer la turnee castigate, ambii avand in prezent 3.

Aruncand o privire asupra cotatiilor antepost privind castigarea turneului, il observam pe Rafa favorit principal, avand cota 1.65, fiind urmat de Kei Nishikori cu 9.00, David Ferrer care are 10.00, respectiv Grigor Dimitrov cu 18.00. Remarcam asadar prezenta intre primii 4 favoriti la acest turneu pe doi jucatori din noul val, care in sfarsit confirma, e vorba de japonezul Nishikori si Dimitrov, recent castigator la Bucuresti.

In ciuda eliminarilor timpurii la ultimele doua turnee disputate pe zgura, eliminarile din sferturi de la Monte Carlo si Barcelona, in fata conationalilor Ferrer, respectiv Almagro, Rafa e foarte motivat inaintea debutului sau la acest turneu si doreste sa dovedeasca cu orice pret calitatea de accident a ultimelor rezultate nefaste.

rafa nadal madrid

Rafael Nadal 1.04 vs Juan Monaco 11.00

Astazi cu incepere de la ora 16:20, numarul #1 ATP va disputa astazi meciul sau din turul secund al Mutua Madrid, adversar urmand sa-i fie argentianul "Pico" Monaco, jucator care a trecut in primul tur inaugural de Jurgen Melzer, scor 2-0 (6-4/6-3).

Rafa il conduce pe sudamerican cu 4-1 privind intalnirile directe, singurul esec inregistrat de "matadorul din Mallorca" fiind in 2007 la Cincinnati, venit in urma unui abandon. In rest, Rafael s-a impus in toate celelalte partide in minim de seturi, cedand un numar maxim de 3 game-uri per set. Ultima intalnire directa dintre cei doi a avut loc la Roland Garros, in urma cu 2 ani, Juan fiind invins in optimi cu 6-2/6-0/6-0.

Jucatorul sudamerican a disputat 8 partide pe zgura in acest an 2014, balanta sa fiind de 4 victorii si 4 infrangeri. De partea cealalta, Nadal are 9 victorii si 2 infrangeri, e vorba de esecurile suferite la ultimele doua turnee, Monte Carlo si Barcelona. In cazul in care va avansa mai departe, in optimi va da peste Nieminen sau Sijsling, in timp ce in sferturi ar urma o disputa dificila, foarte probabil cu unul din Berdych sau Dimitrov.

Exceptand partida in care a abandonat datorita problemelor medicale, despre care am vorbit mai sus, in fiecare din cele 4 intalniri directe disputate toate pe zgura, primele seturi dintre ei au avut maxim 8 game-uri. Mentinerea traditiei, alaturi de un nou meci cu sub 8.5 game-uri in primul set are valoarea 2.20 astazi.

Mizand pe varianta unui meci dezechilibrat, alternative pot reprezenta si pariul ce vizeaza handicapul de -6.5 game-uri in favoarea jucatorului iberic, pentru cota 1.90, respectiv o partida cu mai putin de 18.5 game-uri in meci, pentru cota 1.68.